۱-اهمیت زبان فارسی تو کنکور: زبان فارسی تو کنکور معمولا ۵-۶ تا سوال داره که بیشترشون مربوط به مباحث مهارتی(مثل و تکواژ و جمله و ….) هست ولی گاهاً یکی دو سوال از مباحث غیر مهارتی مثل بیاموزیم ها و تاریخ ادبیات های زبان فارسی و… هم میاد.به طور کلی اگه کسی بخواد ادبیات رو تو کنکور بترکونه به زبان فارسی باید خیلی اهمیت بده هم به مباحث مهارتیش و هم به مباحث حفظی و غیر مهارتیش.

۲-قسمت های مهم زبان فارسی: کلا تو زبان فارسی مباحث رو به دو قسمت تقسیم می کنیم:مباحث مهارتی پرسوال(مثل تکواژ و جمله و…) و مباحث غیر مهارتی کم سوال(مثل نگارش و بیاموزیم ها و…)البته کم سوال بودن مطالب غیر مهارتی دلیل نمیشه که ما اونا رو خوب نخونیم. مثلا سال ۹۰ برای اولین بار از “شیوه بلاغی” سوال اومد که اگه کسی می خوند حتما می زد و اگه نمی خوند نمی تونست جواب بده.پس اگه می خواهید ادبیات رو بترکونید و یه درصد عالی کسب کنید به مباحث غیر مهارتی هم توجه کنید و به طور کلی چه بخواهید ادبیات رو بترکونید چه نخواهید!!! مباحث مهارتی رو حتما حتما خوب بخونید و اصلا یه حساب جداگانه روشون باز کنید.

۳-کدوم منابع همون طور که تو بخش معرفی منابع هم گفتیم برای زبان فارسی لازم نیست زیاد دنبال منابع آنچنانی باشید.کتاب درسی:خیلی خیلی مهمه. هم تو مباحث مهارتی و هم تو مباحث حفظی.کلا کتاب رو خوب بخونید مخصوصا مثال های کتاب درسی رو تو مباحث ویرایش و ساختمان واژه از دست ندید.به خود آزمایی ها هم اهمیت زیادی بدید خیلی از سوالات زبان فارسی کنکور دقیقا براساس مطالب کتاب درسی هستن و اگه کتاب درسی رو خوب نخونید تو خیلی از سوالا می لنگید.

4-تکواژ، جمله،واژه و….. تو این مباحث مهارتی که یه جورایی حرف اول رو تو زبان فارسی کنکور می زنن فقط یه راه حل به ذهنم میرسه:تمرین،تمرین،تمرین. سوالای سال های قبل رو تو این مباحث خوب خوب بررسی کنید و با حوصله تمام حلشون کنید.این جوری تو هر سوالی که حل می کنید و با حوصله بررسیش می کنید از طرفی یه سری نکات کاربردی یاد میگیرید و از طرف دیگه هم سرعتتون تو شمارش بالا میره.خیلی از نکاتی که تو این راه یاد میگیرید تو کنکور تکرار میشه و دیگه گول نمی خورید از طراح ها!!! سر جلسه آزمون هم رو حلشون عجله نکنید و به نظر من تو نگاه اول از روشون رد بشید و آخر آزمون اگه وقت آوردید حلشون کنید چون اول آزمون عجله دارید و میزنید همه چی رو خراب می کنید ولی آخر آزمون خیالتون راحته و با آسودگی می تونید سوالا رو حل کنید.

۵-املا و بیاموزیم زبان فارسی: املاهای زبان فارسی خیلی مهم هستن یه جورایی تمام املاهای کنکور به زبان فارسی ربط داره. پس املاهای اون ۴درس زبان فارسی رو خوب بخونید و همچنین اون بیاموزیم هایی که مربوط به املا هست رو هم خوب بخونید(منظورم بیاموزیم های کلمات هم آوا … هست) برای املا یه روش این که خودمون به خودمون املا بگیم.!!! یعنی اول کلمات اون ۴ درس رو به صورت درس به درس بخونید و ضبط کنید و بعد سر فرصت گوش کنید و کلمات رو برا خودتون بنویسید و هرجا که مشکل داشتید به کتاب مراجعه کنید.دقت کنید که با مشق نوشتن از روی کلمه ها املا تون قوی نمیشه.ضبط کردن کلمات یه مزیت خیلی بزرگ دیگه هم داره که تو آزمون های مروری خیلی خیلی سریع می تونید همه املاهای زبان فارسی رو مرور کنید. بیاموزیم های غیر املایی رو هم خوب بخونید چون ممکنه امسال ازشون سوال بیاد.